Gazete Avşa

Avşa Adası Tanıtım Haberleri

AVŞA ADASI, GÜNÜ BİRLİK TURLARLA ÖNE ÇIKACAK

Paylaş

Avşa Adası günü birlik turlar

Ekonomisi büyük ölçüde turizme dayanan ve Marmara denizinin en önemli tatil yerlerinden başında gelen Avşa Adası, potansiyelini artıracak projelere yöneldi. Yereldeki bazı tur şirketleri, bölge turizminde yer sıkıntısından ve otellerin pahalı olmasından dolayı günü birlik turları öne çıkarmayı hedefliyor.

Öte yandan, turizmde ise son beş yılda konaklama kapasitesini yüzde 200, otel sayısını ise yüzde 90 oranında artıran Avşa Adası, kısa vadede yılda 200 bin turiste ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Ayrıca yerel ürünleri ile ivme yakalamak isteyen Adadaki işletmeler, koylardaki potansiyeli daha fazla öne çıkarmak istiyor.

Adanın yükselen değerlerinden biri olan turizm sektöründe ise gerek yatırım gerekse turist sayısında son beş yıl içinde kayda değer oranda artış kaydedildi. Özelikle tarihi Manastır’ın yanı sıra Altınkum, Çınar ve Karadut koyları ile bilinen Avşa Adası, yabancı ve yerli turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Avşaya gelen yerli ve yabancı turist sayısındaki artışa paralel olarak son yıllarda turizm alanında diğer sektörlere göre daha fazla yatırım oldu. Avşa Adası, her yönüyle zengin bir turizm potansiyeline sahip olup, turizm markası haline geldi.

Öte yandan, bu yılki birinci çeyrek rakamlarına göre, yerli turistin geceleme oranı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 22.3 arttı. Aynı dönem yapılan seyahat harcamaları tutarı ise yüzde 25 yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk çeyrek ‘Hanehalkı Yurt İçi Turizm’ raporunu açıkladı.

Birinci çeyrekte yurt içinde ikamet eden 11 milyon 876 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 22.3 artarak 15 milyon 486 bin seyahat olarak gerçekleşti. Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 112 milyon 768 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 7, seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 407 TL oldu.

HARCAMALAR ARTTI

Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları 2018 yılının I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 24.9 artarak 6 milyar 300 milyon 922 bin TL olarak gerçekleşti. Seyahat harcamaları, kişisel veya paket tur harcamaları olarak yapıldı. Bu harcamaların yüzde 94.2’sini 5 milyar 936 milyon 291 bin TL ile kişisel harcamalar, yüzde 5.8’ini ise 364 milyon 631 bin TL ile paket tur harcamaları oluşturdu.

AKRABA EVİNDE TATİL

Yakınları ziyaret amacı ile yapılan seyahatler yüzde 68.7 ile ilk sırada yer aldı. Seyahate çıkış sebeplerinde ikinci sırada yüzde 15.9 ile gezi, eğlence, tatiL, üçüncü sırada ise ile yüzde 8.7 ile sağlık yer aldı. Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 92 milyon 187 bin geceleme sayısı ile en çok arkadaş, akraba evinde kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 8 milyon 254 bin geceleme ile otel yer alırken, kendi evi 6 milyon 982 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir