Gazete Avşa

Avşa Adası Tanıtım Haberleri

AVŞA ADASI NEREDE? AVŞA NEREYE BAĞLI?

Paylaş

Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir yerleşim yeri olan Avşa adasının diğer adı Türkeli Adası’dır. Fakat “Türkeli” adı zamanla “Avşa” olarak değiştirilmiştir.

Marmara Denizi içinde yer alan Avşa Adası, Kapıdağ Yarımadası’nın uzantısında oluşmuş adalar grubundan biri. Halk arasında ise Şarap Adası olarak ünlenmiştir. İstanbula çok yakın olmasına rağmen İstanbuldan çok farklı,Marmaradan Çanakkale Boğazına kucak açmış ege havasına hakimdir.

Takımadalar arasında, büyüklük bakımından, Avşa Adası Marmara ve Paşalimanı adalarından sonra 3’üncü büyük ada. Uzunluğu 7 km, genişliği 4 km.’dir.

Yaklaşık 3 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Yazın ise Avşa Adası yoğun geçen turizm sezonu dolayısıyla 100 bin ila 150 bin insanı barındırıyor. Birçok imkana sahip olan Avşa Adası’na yaz sezonunda İstanbul’dan her gün 2 ya da 3 deniz otobusü ve İDO’ ait gemi tarifeli sefer yapılıyor. Hafta sonları ek seferler de konuluyor.

Avşa`nın ilk yerli halkı hakkındaki ilk yazılı bilgiler coğrafyacı Strabon ve tarihçi Plinius’un kitaplarında bulunmaktadır. Hıristiyan din adamları için bir sürgün yeri olarak kullanılmış ve bütün Ortaçağ boyunca boş kalmıştır. Şimdiye kadar hiçbir sistematik kazı yapılmamıştır. Anakara Kapıdağ yarımadasından ayrılmadan önce bazı ilkel toplulukların yaşadığı tahmin ediliyor.

Dördüncü jeolajik zamanın sonunda deniz seviyesinin yükselmesi ile anakaradan ve birbirlerinden ayrıldılar. Bu nedenle Avşa ile Marmara Adası arasındaki deniz derinliği 35 metrede kalır. Avşa ile diğer adalar ve Kapıdağ arasındaki derinlikler ise 16 metreyi geçmez. Diğer yandan, Adanın yapılan zemin etütlerinde granit taştan oluşmuş olduğu uzmanlar tarafından belgelenmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir