Gazete Avşa

Avşa Adası Tanıtım Haberleri

AVŞA ADASI TANITIM HABERİ – VİDEOLU

Paylaş

Avşa nerede

ÖZEL HABER

Balıkesir’in ada ilçesi olan Marmara’ya bağlı bir tatil beldesi olan Avşa Adası, Marmara Denizi içinde yer alıyor. İstanbul’a deniz otobüsüyle üç saat uzaklıkta yer alan Ada, Erdek’e gemiyle 1 saat 50 dakika uzaklıkta bulunuyor. Aynı zamanda Tekirdağ’dan da ulaşımı bulunuyor. Özellikle İstanbullu tatilcilerin akınına uğrayan Avşa Adası, eğlence turizminde kayda değer öneme sahip; özellikle son yıllarda eğlence merkezleriyle öne çıkmaya başladı.

Bugün itibarıyla üç yıldızlı oteller ile öne çıkan Avşa, bunun yanında son yıllarda artan yatak kapasitesi, ulaşım kolaylığı ve medyanın etkisi ile 150 bin kişiyi ağırlayabilen kapasiteye ulaş. Ada içinde tüm koy ve plajlara ulaşmanızı sağlayacak minibüs ve taksi imkanları sizleri bekliyor. Ada çevresinde keşfetmeye hazır irili ufaklı 25 adet plaj ve koy var. Doğal plajları, kendine özel ince kumu ve kendi kendini temizleyen denizi ile Avşa Adası konaklamak için geniş bir yelpazeye sahip. Barlar, türkü evleri ve sınırsız canlı müzik yapan kafeler sabaha kadar eğlenceyi doyasıya yaşatıyor. Bütçenize göre keyifli bir tatilin kapılarını aralamak istiyorsanız, Avşa Adası’nın eşsiz ve ferahlatıcı bir atmosfer sizi bekliyor.

Avşa

Adada kış aylarında 2 ila 3 bin kişi yaşıyor. Bu yaz aylarında tatilcilerin de etkisiyle 120 ila 150 bini bulabiliyor. Avşa Adası; Avşa Mahallesi, Deniz Mahallesi ve Yiğitler Mahallesi olmak üzere üç mahalleden oluşuyor. Avşa Adası’nın toplam yüzölçümü 36 kilometrekaredir. Uzunluğu dokuz, eni dört kilometrekaredir. İlçe merkezine 11, il merkezine 155 kilometre uzaklıkta olan Avşa Adası’nın diğer adı Türkeli adasıdır. Takımadalar arasında, kapladığı alan bakımından Avşa Adası, Marmara ve Paşalimanı adalarından sonra gelir.

Çınar koyu
Çınar Koyu

Avşa Adası’nın en popüler plaj ve koyları şöyle:

Avşa Plajı
Yiğitler Plajı
Çınar Koyu
Altınkum Koyu
Kumtur Koyu
Tavşanlı Plajı
Karadut Plajı (Kadınlar plajı diyede anılır)
Beyazsaray Koyu
Kumbaşı Plajı
Değirmenardı Plajı
Mavi Koy

Avşa’da başka ne yapabilirsiniz?

Su sporları, lunapark, bisiklet, at gezintisi, tekne turu, yürüyüş, hediyelik eşya, doğal güzellikler, yöresel lezzetler…

Avşa Adası’na ulaşım sağlayan feribot firmaları…

İDO, BUDO, BADO, GESTAŞ, MARMARA RORO, ADALAR 1, ÖZKAPTAN, ÖMERKAPTAN, YAVUZNAZ.

Adanın ekonomisi…

Başlıca ekonomik etkinlikler, eskiden beri sürdürülen zeytincilik, bağcılık, şarapçılık, balıkçılık ve turizm. Yaz aylarında gelen turistler ile otelcilik de önem kazanır. Küçük   çaplı girişimciler topladıkları zeytinleri kendi yağhanelerinde zeytin yağına çevirirler. Diğer zeytin üreticileri ise topladıkları zeytinlerin büyük bir kısmını Marmarabirlik kurumuna satarlar. Marmarabirlik kurumu ada zeytincilerinin büyük bir kesimi ile anlaşmalı olarak çalışıyor. Bağcılıktan elde edilen üzümler ile çeşitli meşrubatlar yapılır ya da bu üzümler şarap yapımında kullanılır. Büyük bir ihracat ve kâr payı olmasa bile, bağcılık ada halkı için bir gelir kaynağıdır. Buna rağmen ada halkı geçimini büyük oranla turizmden sağlar.

Altınkum

Avşa Adası’nın tarihi…

Adanın yüzyıllar içinde değişerek gelen birçok ismi var. Kyzikoslu Pioneses  (Propontis) adalarını anlatırken Meryem Ana Manastırı nedeniyle Pangia adının verildiğini bahseder. Marmara adalarında tarihi incelemeler yapan Gedeon’a göre Patrikhane tarafından verilen 1892 tarihli tavsiyenamede ise adanın ismi Aousia şeklinde yazılmıştır. Rumlar adayı terk etmeden önce ise Afissia ismini kullanmışlar. Adanın ismi daha sonraki zamanlarda Araplar Adası olarak da anılmış. Yakın zamanlarda adanın resmi adı Türkeli olmuş. Daha sonraları ve günümüzde de adanın tarihi isminin Türkçeleştirilmiş şekli olan Avşa kullanılmaya başlanmış. Adanın ilk yerli halkı hakkındaki ilk yazılı bilgiler coğrafyacı Strabon ile tarihçi Plinius’un kitaplarında bulunuyor. Toprak durumu yüzünden hiçbir zaman zengin olamamış bağımsız bir idareye kavuşamamış olan Ada, tarih içinde çevresinde hakim olan kuvvetin arkasından gitmiş. Hıristiyan din adamları için bir sürgün yeri olarak kullanılmış ve bütün orta çağ boyunca boş kalmış.

Avşa’nın güneybatısında bir manastır kalıntısı var. Rumlar köyü yıllar önce terk etmişler. Köyün şimdiki ahalisi göçmen Türk’lerden oluşuyor. Şarapçılık ve bağcılık geçim kaynaklarıymış, ancak turizmdeki gelişim ile şarapçılık olumsuz etkilenmiş. Yiğitler ise adanın doğu kıyısında yer alıyor. Eski adı Araplar olan köyde önceden Arapların oturdukları anlatılır. Arap donanmasının Bizans’ı kuşattığı (672-678) yılları arasında buralarda kışladıkları ve bazılarının köyde kaldıklarından bahsedilir. Daha sonraları Rumlar ve onlardan sonra da Trakya göçmeni Türkler yerleşmişler. Şarapçılık, bağcılık ve taşçılık işleriyle uğraşan köy halkı, şimdilerde turizmle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir