Avşa Adası’nda kiralık Motel

Gazete Avşa

Avşa Adası Tanıtım Haberleri

Avşa’nın tanıtımı için yerel yönetim ve medya işbirliğine ihtiyaç var

Paylaş

Avşa’nın da yurt çapında tanıtılması konusunda sıkıntılar yaşandığını belirten otel sahipleri, bu nedenle tanıtımların tek elden yürütülmesi gerektiğini vurguluyor. Başta Avşa’da olmak üzere bölge genelinde turizm sektörünün eski günlerine dönmesinin zor olmadığını ifade eden firma sahipleri, tanıtımda yerel yönetim-yerel medya işbirliği modeline ihtiyaç olduğunu söylüyor. Yerel yönetimin medya ayağına önem vererek, Gazete Avşa gibi girişimleri desteklemesi gerektiğine işaret eden özel sektör temsilcileri, söz konusu alanda çalışmaların yoğunlaştırılması önerisinde bulunuyor.

Avşa’da turizm

Turizmin yeniden canlanması için çalışmalar sürüyor. Hem fiyatlar hem misafir profilinin yükselmesi için medya ayağına önem verilmesi gerekiyor. Talebin yeniden artması için deneyimli, yüksek sayıda ve her kesime hitap etme potansiyeli bulunan tesisler ile ürün çeşitlerinin farklılıklarına yönelik tanıtıma önem verilmesi de önem arz ediyor. Bu konuda temel unsurun kamu-özel sektör ve medya işbirliği modeli olduğunu ifade eden yerel işletmeler, tanıtımda kamu-özel sektör ve yerel-ulusal medya işbirliğini oluşturulabilnirse turizmde Avşa’nın ve bölgenin 2018’de önemli ivme kazanması bekleniyor.

 

Türkiye’ye gelen turist
profilinde değişim var

Ana pazarlarımızda iyileşme gözükse de turist profilinde bir değişim söz konusu. Uzun yıllar sadece konaklama yaptığı işletmeden değil, tüm kentin olanaklarından faydalanan, harcama kapasitesi olan ve kazandıran misafir profili ne yazık ki azaldı. Erken rezervasyon ile ilave verilen aksiyonlar gibi sebeplerle fiyatların taban kaybetmesi sonucunda, sektörün 2016 ve 2017 yılında farklı bir yapıya girdiğini söylemek yanlış olmaz.

Yatırımcı renovasyon için
kaynağa ihtiyaç duyuyor

Öte yandan, yaşanan kriz nedeniyle büyük bir bölümü 30 yılını aşan konaklama tesisi sahipleri, otel yenileme çalışmalarından uzak duruyor. Renovasyon için destek, vergi indirimleri gibi teşviklere ihtiyaç duyuluyor. Düşük gelirler ve yüksek giderler nedeniyle renovasyon için kaynak ayrılamıyor. Müşterilerin tesislerde yoğun zaman geçirmesi nedeniyle tesisler olması gerektiğinden daha da çabuk yıpranıyor. Hem ekonominin canlanması hem de zor yıllar geçiren turizm sektörünün eski günlerine kavuşması amacıyla kamunun sağlayacağı destek, teşvik ve vergi indirimleri, çoğu tesise yenilenmesi açısından fayda sağlayacak.

Haber ve görseller: Gazete Avşa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir