Avşa Adası’nda kiralık Motel

Gazete Avşa

Avşa Adası Tanıtım Haberleri

Balıkesir’in Höşmerim tatlısı tarifi burada

Paylaş

Balıkesir’in en çok bilinen tatlısı olan Höşmerim Tatlısı, yolu Balıkesir’e düşenlerin yada Balıkesir’den farklı bir kente gideceklerin sevdiklerine yanında götürdükleri en güzel hediyedir. Zira Balıkesir’in bu muhteşem tadı kentle özdeşleşmiş durumda… Hafif olması nedeniyle de tercih edilen Höşmerim Tatlısı’nın oldukça da güzel bir hikayesi var…

Kentte dilden dile dolaşan bu hikayeye göre; askere giden evin erkeği uzun yıllar vatani görevini yaptıktan sonra huzur ve sevinçle evine döner. Eşi, canından çok sevdiği hayat arkadaşını karşısında görünce çok sevinir. Nasıl sevinmesin? Yıllardır yolunu gözlediği yiğidine kavuşur. Kısa bir sohbetten sonra özlediği kocasına sofra kurmak isteyen kadın, evde hazırda sunabileceği yiyeceğinin olmadığını fark eder.

Ne yapsam acaba diye düşünürken süzekte asılı taze peynir gözüne ilişir. Kocasına peynirden birşey hazırlamaya karar veren kadın, taze peyniri hafif ateşte pişirmeye başlar. İçine yumurta sarısı, şeker ve irmik katar. Kadın tencereye bakar… Mis gibi koktuğuna, göze de güzel göründüğüne karar verir. Acaba yiğidi beğenecek mi? Yaptığını yiğidine sunar ve biraz yemesini bekledikten sonra merakla; “Hoş mu erim, Hoş mu erim? diye sorar. Kocası ise memnuniyetle “Hoş hoş” diyerek eşini takdir eder. Bu hikaye anlatıla anlatıla ‘Höşmerim’ adını alır.

Geleneksel ürünlerin kültür zenginliği açısından önem taşıyan Höşmerim Tatlısı, Orta Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinde de tanınmasına rağmen asıl ortaya çıktığı yer Balıkesir’dir. Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan Balıkesir Höşmerim Tatlısı’nın yapılış tarzı diğer bölgelerdeki benzerlerinden farklıdır. Höşmerim Tatlısı’nın asıl malzemesi tuzsuz peynirdir. Höşmerim tatlısının içinde bulunan diğer malzemeler ise; çiğ süt, şeker, irmik, yumurta sarısı ve renklendiricidir.

Peynir mayası ile mayalanan tatlı
yapımı ile diğer tatlılardan farklı

Höşmerim Tatlısı’nı diğer tatlılardan ayıran özelliği ise yapım tarzında gizlidir. Taze çiğ süt, peynir mayası ile mayalanır. 25 dakika sütün pıhtılaşması beklenir. Süt pıhtılaştıktan sonra (taze peynire dönüşmek üzere) süt karıştırma aparatı ile karıştırılarak kırılması/dağılması sağlanır. Peynirin kırılması işlemi ile oluşan peynir parçacıklarının top halinde büyük parçalar halinde değil, tatlının her yerine dağılacak şekilde küçük parçalara ayrılmasını sağlamak için yapılır. Bu işlem yapılırken oluşan peynir altı suyu ısıtılmaya başlanır ve içine yaklaşık 25 adet yumurta sarısı ilave edilir. Daha sonra şeker eklenir. Isıtılarak şekerin erimesi sağlanır ve karıştırma işlemi devam eder. İrmik ilave edilerek karıştırılmaya devam edilir. Pişirme işlemi sona erdikten sonra dinlenmeye alınır. Daha sonra sıcak olarak ambalaja konularak soğumaya bırakılır. Bu şekilde servise hazır hale gelmiş olur.

Höşmerim Tatlısı Malzemeleri
500 gram taze tuzsuz peynir veya tatlı lor (Buna çok dikkat edin.Kesinlikle tuzlu peynirle yapmayın)
2 çorba kaşığı un
1 su bardağı şeker
500 gram ceviziçi
yeterince tarçın

Höşmerim Tatlısı Nasıl Yapılır?
Çatal ile ezilmiş peynir veya tuzsuz lor çukur bir kapta hafif ateşte karıştırılarak eritilir. Un ayrı bir kapta hafifçe karıştırılarak kavrulur. Erimiş peynire kavrulmuş un ve şeker ilave edilir. Ve sarı yağı çıkıncaya kadar karıştıra karıştıra kaynatılır. Ateşten alınıp 15 dakika kadar kapağı kapalı olarak dinlendirilir. Bu haliyle üzerine ceviziçi ve tarçın dökülerek yenilebileceği gibi istenirse fırınlanarak süt kaymağı ile tüketilebilir.
Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir