Avşa Adası’nda kiralık Motel

Gazete Avşa

Avşa Adası Tanıtım Haberleri

KARTEPE VE MAŞUKİYE GEZİSİ

Paylaş

Kartepe

Kocaeli il sınırıları içinde yer alan Kartepe, kış turizminin en gözde yerlerinden biri. İstanbul, Yalova ve Sakarya’ya en yakın turistik tesis olan Kartepe Kayak Merkezi, kış aylarında kayak ve snowboard sporları yapmak isteyenleri kendine çekiyor. Buraya günübirlik ya da konaklamalı gelebilirsiniz. Normalde İstanbul’dan yaklaşık 1.5 ya da 2 saatte buraya varılıyor.

Görmüş olduğunuz Green Park Kayak Merkezi bölgede hizmet veren tek işletme. Kayak merkezinden telesiyej diye adlandırılan, oturarak yukarı çıkabileceğiniz bir teleferik bulunuyor. Ayrıca, teleski adı verilen ve ayakta zirveye gidebileceğiniz bir sistemleri var. Zorluk derecelerine göre istediğiniz pisti kullanabilirsiniz. Kestane, fındık, çam ve meşe ağaçlarından oluşan sık ormanlarla kaplı olan Kartepe’de doğa yürüyüşü ve trekking de yapabilirsiniz.

MAŞUKİYE GEZİSİ

Bu gezimizde Kocaeli’ne bağlı en popüler yerlerinden Maşukiye’ye gittik. Kocaeli Kartepe’nin eteklerinde yer alan Maşukiye, “şehirden birazcık olsun uzaklaşıp, doğayla baş başa kalmak istiyorum” diyenler için mükemmel bir yer. Yürüyüş yapmak ve çevreyi gezmek isteyenlerin uğrak noktası olan Maşukiye; eşsiz doğası, ormanları, dereleri ve şelalesiyle görenleri kendine aşık ediyor.

Karadeniz ve Akdeniz ikliminin kesişim noktasında yer aldığı için, iki iklimden de etkilenmiş. Dolayısıyla ortaya eşsiz bir doğa çıkmış. Kartepe’nin zirevesinden doğan ve Maşukiye’ye uzanan Aygır Deresi, köyün en rağbet gören noktası.

 

Haber ve Videolar:

Deniz Sarı

Videoyu beğenmek ve Kanala Abone Olmak için

Kanalın  linki şöyle: https://www.youtube.com/channel/UCVHAkYfWElFL_ALC6Mrdx_A

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir