Avşa Adası’nda kiralık Motel

Gazete Avşa

Avşa Adası Tanıtım Haberleri

ADALARDAKİ ZEYTİN SİNEĞİ İÇİN ÖNLEM ALINACAK

Paylaş

Zeytin sineği, Avşa, Marmara adalar

Başkanlığını Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy’un yaptığı Güney Marmara Zeytin Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Birliği toplantısı yapıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen toplantıda Güney Marmara Bölgesi’ndeki zeytin üreticilerinin mahsüllerine zarar veren zeytin sineği hakkında önlem alınması için kararlar alındı. Bu yıl da program çerçevesinde devam eden önlemler çerçevesinde çalışmalar yapılacak.

Zeytinlerde su bazlı zirai ilaç kullanılacağı bilgisini veren Süleyman Aksoy, söz konusu ilacın iz bırakmadığını ve üretilen zeytin ile zeytinyağında zararlı bir etkisi bulunmadığını ifade etti. Su kaynaklarına da zarar vermediğini anlatan Aksoy, şöyle devam etti: “İlaçlanan zeytinlerden üretilmiş olan zeytinyağlarımızın büyük bir kısmı ihraç ediliyor. Söz konusu zeytin ve zeytinyağlarında bugüne kadar herhangi bir ilaç kalıntısı tespit edilmedi. Kanserojen bir etkiye yol açmayan Alphacypermethrin ULV, suda çözünme özelliğine sahip olup iyi tarım uygulamalarına da olumsuz etki vermiyor.”

Zeytin sineği, Avşa, Marmara adalar

ZEYTİN HASTALIKLARI İLE MÜCADELE

Öte yandan, Balıkesir zeytin üreticilerinin daha verimli, kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretebilmesi, ülke ekonomisine daha çok katkı sağlanabilmesi amacıyla, zeytin sineği ile mücadele, büyük önem arz ediyor. Bu mücadele Tarım ve Orman Bakanlığı ile koordineli ve kontrollü olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nca yürütülüyor. Bu mücadele müteakibinde 14-17 TL’ye satılan zeytinyağının 17-21 TL’ye yükselmesi ve litresinde ortalama 3.5 TL’lik bir kazanç sağlanması öngörülüyor.

Aksoy, şunları da kaydetti: “Cuma gününden (3 Ağustos 2018) itibaren İlk etapta Edremit’in tamamı ve Ayvalık’ın Cunda Bölgesi ve pazartesi günkü kontrollere göre de Körfez’in tamamının ilaçlanması planlanıyor. Bandırma, Erdek ve Marmara da kontroller devam ediyor ilaçlama kararı alınması bekleniyor. İlaçlama kararınıda Bornova Zirai Mücadele Enstitüsü ve il tarım müdürlüğü birlikte veriyor. Bu bağlamda desteklerini zeytin üreticilerinden esirgemeyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu ve ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir