Avşa Adası’nda kiralık Motel

Gazete Avşa

Avşa Adası Tanıtım Haberleri

MÜKEMMEL TAVUS KUŞU GÖSTERİSİ (VİDEO HABER)

Paylaş

tavus kuşu

Mükemmel Tavus kuşu gösterisini sizinle paylamak istedim. Tavus kuşu videosunda açılma anını görüntüledik. Tavus kuşu, sülüngiller ailesine bağlı Pavo cinsinden iki tür kuşa verilen isimdir. Özellikle kur yapma döneminde, erkek tavusun renkli kuyruğunu açarak sergilerler. Tavus kuşunda güzel görünüm daha çok erkeklerde bulunur. Dişiler daha çok kahverengine ya da griye dönük renkte olur.

Tarihte Tavus Kuşu Hikayeleri

Tavus kuşu Antik Yunanistan’da bir tanrıça simgesi olarak ifade edilir. Antik Yunan tanrıçalarından olan Hera tavus kuşu ile simgelenir. Özellikle tavus kuşunun kuyruğunda yer alan göz görünümündeki desenler bu simgenin bir hikayesini yansıtır. Hikayeye göre tanrıçaya hizmet eden çok gözlü dev Argos Hermes tarafından öldürülünce, tanrıçanın ölen devin gözlerini alarak tavus kuşunun kuyruğuna serptiği söylenir.

Tavus kuşu Yezidilikte de kendisine yer bulmuş. Rivayete göre Tanrı Azda tarafından yaratılan tavus kuşu kendisine evreni ve insanları yaratma görevi verilmiş bir melek olarak simgelenir. Tavus kuşu İslamiyet’e göre ise mutluluk, bolluk ve refah gibi güzel kavramlarla eşleştirilmiştir.

Tavus kuşu cennetten neden kovuldu?

Bu güzel ve ihtişamlı kuş ile yılanın neden cennetten kovulduğunu öğrenmeye. İlk olarak yılan ve tuvus kuşları iblise klavuzluk edip, Adem ve Havva’yı kandırdıkları için cennetten Allah tarafından kovulmuşlardır. Öncelikle Tevrat’a göre kır hayvanlarının en hilekarı yılandır. Bunun sebebi ise Adem’deki bahçede yani cennette yaşamakta olan Havva’ya yaklaşan yılan onu yasak ağacın meyvesinden yemeye ikna etmiştir. Daha sonra Havva yasak meyveden Âdem’e de yedirmiştir.


Hristiyanların kutsal kitabı, Kitâb-ı Mukaddes’e göre ise şeytan yılanın içine girmiş ve Havva’nın yalnız kalmasını gözleyerek ona yasak ağacın meyvesini yedirmiştir.Tevratta ve İncil de ise yılandan ve tavus kuşundan şu şekilde bahsedilmektedir : İblis cennetten kovulunca Adem’i de cennetten çıkarmak için fırsat kolluyordu ve o sırada cennetin kapısında gördüğü tavus kuşu ve yılana cennetten kovulmamaları için bir teklifte bulunmuştur. Bu teklife göre iblis sihirli bir boncuk olup tavus kuşunun ağzına girmiş oradan da Havva’nın karşısına çıkıp ondan yasaklı elmayı yemesini istemiştir. Böylece Allah, Tavus kuşu, Yılan, İblis, Adem ve Havva hepsini cennetten kovmuş ve hepsi dünyaya gelmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir